Zbožnost, spása a život věčný. Sv. Jan Nepomucký a barokní doba

Bezbariérový vstup na akci

Plakát k výstavěVýstava připravená u příležitosti 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého.

Datum konání: 21. 10. 2021 - 26. 3. 2022 začátek od 17:00

Místo konání: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p.o., Hradiště 1

Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy

Organizátor: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.

Doba trvání: 156.0 dní

Plné vstupné: 20 Kč

Snížené vstupné: 15 Kč

Zdroj: Muzeum jižního Plzeňska

Výstava kolektivu autorů v čele s Mgr. Jiřím Boudu a Mgr. Michalem Červenkou představuje podobu barokní zbožnosti, a to se zřetelem k tradici poutí. Celá řada barokních poutních míst dodnes patří mezi důležitá katolická kultovní centra. Na výstavě budou prezentovány nejen katolické pohřební zvyklosti v obecné rovině, ale především nálezy ze zkoumaných lokalit Blovic a Vrčně. Úzce spojen s barokní zbožností je i kult svatého Jana Nepomuckého, který patří mezi nejznámějších české světce a je také jedním z českých národních patronů. V letošním roce uplynulo od jeho blahořečení již 300 let. Díky misijní činnosti má jeho kult i celosvětový ohlas. Světcovo vyobrazení je velmi častým motivem obrazů, soch a dalších kultovních předmětů.

Výstava je díky spolupráci s TyfloCentrem Plzeň o.p.s., Svazem neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, z. s., Spolkem neslyšících Plzeň, p.s. a Regionálním technologickým institutem Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni přizpůsobena osobám s omezenou schopností pohybu a orientace. Tento projekt byl realizován s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

Vytvořeno: 24. 6. 2021
Poslední aktualizace: 16. 10. 2021 18:05