Pod ochranou svatého Floriána
Organizátor: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o.
Vstupné: 20 Kč (snížené vstupné: 15 Kč)
Typ akce: trhy, výstavy, veletrhy
Možnosti akce:
Bezbariérový vstup na akci
Akce je vhodná pro děti
Výstavu přinášející pohledy do historie a současnosti požární ochrany připravilo Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. Svatý Florián je podle tradice považován za patrona povolání nebo řemesel, která nějak souvisejí s ohněm. Nejrozšířenější povědomí je tedy o sv. Floriánu jako o zastánci hasičů a ochránci proto ohni i suchu, povodním, válkám nebo neúrodě.
V letošním roce si připomínáme např. 170 let od založení prvního placeného požárního sboru na českém území, a to 1853 v Praze, nebo 150 let od vydání první legislativy, která řešila požární ochranu z moci úřední, tzv. Řádu policie požárové (1873 pro Moravu a Slezsko, 1876 pro Čechy), který významně přispěl k zakládání dobrovolných hasičských sborů na území tehdejšího Rakousko – Uherska. Proto je část výstavy věnována vzniku a působení hasičských sborů v období 2. poloviny 19. století až do konce 1. světové války. Následuje pasáž zaměřená na spolkovou činnost v oblasti požární ochrany až do její reorganizace v 50. letech 20. století, která již vymezila profesionální a dobrovolné hasiče/požárníky. V této souvislosti můžeme zmínit další výročí – 70 let od vydání zák. č. 35/1953 Sb., o státním požárním dozoru a požární ochraně. Právě tento zákon udělal z hasičů požárníky a zrušil dosavadní organizační strukturu. Ve třetí části výstavy je připomínána méně vzdálená historie s přesahem do současné doby. Exponáty pro výstavu kromě Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p. o., poskytly Městské muzeum Horažďovice, Muzeum Českého krasu v Berouně, p. o., Poštovní muzeum v Praze, Státní oblastní archiv Plzeň – Státní okresní archiv Plzeň-jih se sídlem v Blovicích, SDH Blovice a soukromí sběratelé.
Součástí výstavy je dětská herna a zájemci z řad škol či zájmových uskupení se mohou objednat na doprovodný edukační program.
Výstava bude zpřístupněna veřejnosti dne 1. 5. 2023, kdy bude připraven bohatý doprovodný program nejen pro dětské návštěvníky, a potrvá až do 13. 4. 2024.